Vremenska Zona
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Slatkiši

Ići dole

Slatkiši Empty Slatkiši

Počalji od Wedrana Pet Jan 28, 2011 12:47 am

Reforma


Pravim je uvek po ovom receptu Smile


Potrebno za 4 patišpanja:

* 16 belanaca
* 16 kašika šećera
* 480 gr mlevenih oraha

Fil:

* 16 žumanaca
* 16 kašika šećera
* 1 vanilin šećer
* 1 kašika vode
* 200 gr čokolade za kuvanje
* 250 gr maslaca


4 belanca umutiti sa 4 kašike šećera, zatim lagano umešati 120 g mlevenih oraha. Sipati u kalup veličine 28 cm i peći 12-13 minuta u zagrejanoj rerni na 200 °C. Na isti način pripremiti i preostala tri patišpanja.

Za fil umutiti žumanca, šećer, vanil šećer i vodu, zatim kuvati na pari. Pri kraju, dodati izlomljenu čokoladu i kuvati neprekidno mešajući dok se fil ne zgusne. Skloniti sa vatre i ohladiti, zatim mu dodati penasto umućen maslac. Prefilujte sve korice i ukrasite po želji. Za ukrašavanje ove torte sam koristila transfer foliju, ganach i rendanu belu čokoladu.

Hvala mojoj prijateljici Nataši
Wedrana
Wedrana
Admin

Ženski
Broj poruka : 3653
Datum upisa : 21.09.2009

Nazad na vrh Ići dole

Slatkiši Empty Re: Slatkiši

Počalji od Wedrana Pet Jan 28, 2011 12:50 am

Čokoladni kolač


Potrebno za testo:

* 6 jajeta
* 6 kašika šećera
* 80 g brašna
* 50 g mlevenih badema (lešnika ili oraha)
* 50 g kokosa
* 200 g crne čokolade
* 1oo g bele čokolade
* 125 g maslaca
* 30 g kakaa
* 1/3 kesice praška za pecivo

Ganach:

* 300 gr crne čokolade
* 300 ml slatke pavlake
* 30 gr maslaca

Čokoladu i maslac otopiti, zatim ostaviti da se prohladi. Izmiksati belanca i šećera, zatim postepeno dodati žumanca. Sjediniti brašno, prašak za pecivo, mlevene bademe , kokos i kakao, zatim varjačom umešati u jaja. Dodati istopljenu čokoladu i maslac i lagano promešati da se smesa izjednači. Smesu sipati u podmazan i pobrašnjen pleh veličine 26 cm.

Peći 10 minuta na 200 °C, zatim smanjiti temperaturu na 150 °C i peći još 30-35 minuta. Kolač ostaviti desetak minuta u kalupu, zatim ga izvaditi i ostaviti na rešetki da se komplet ohladi.

Ganach: Slatku pavlaku staviti da se zagreje. Par sekundi pre nego što počne da vri, skloniti sa vatre. Preliti je preko izlomljene čokolade i maslaca. Ostaviti 2 minuta, zatim mešati dok se sve ne izjednači i dok smesa ne postane sjajna i glatka. Ohlađeni kolač preseći na pola, zatim dok je čokolada još vruća preliti trećinom fila na donju polovinu kolača, ostaviti tako par minuta a onda preklopiti drugom polovinom kolača. Toplim ganachom premazati gornji deo kolača, zatim kolač ostaviti na sobnoj temperaturi da se ganach stegne. Kada se preostali ganach stegao, premazati bočne strane kolača ili stavite u dresir kesu i ukrasite nekim zvezdastim nastavkom. Pre služenja, kolač je najbolje izvaditi 20 minuta ranije iz frižider da se malo čokolada opusti. Ako volite sočnije kolače, nemojte kolač deliti na pola, već skuvajte 600 g šećera sa 350 ml vode i hladan kolač prelite vrućim prelivom (kolač mora da bude u kalupu u kom se pekao). Kada se kolač ohladio,izvadite ga iz kalupa i završite sa gornjim prelivanjem kolača i ukrašavanjem ganacha.

Mi smo poznati kao porodica koja ima različite ukuse Smile , pa su jedni kolač jeli u originalu, drugi prelivali karamelom, treći prelivom od jagoda…..o ukusima ne treba raspravljati, zar ne Very Happy
Wedrana
Wedrana
Admin

Ženski
Broj poruka : 3653
Datum upisa : 21.09.2009

Nazad na vrh Ići dole

Slatkiši Empty Re: Slatkiši

Počalji od Wedrana Pet Jan 28, 2011 1:03 am

Domaći fondan uz video klip


Ovo je moj stariji recept za fondan ali ovoga puta dopunjen sa video klipom postupka kako ga pravim. Ovo je specijalno za sve vas koji ste to tražili od mene Smile U međuvremenu sam napravila ne znam ni ja koliko kg fondana i otkrila da mi je najlepši kada ga pravim sa 50 gr fruktoze i 50 gr dekstroze ali i da je dobar kada je samo od fruktoze ili dekstroze. Za šta god da se odlučite , fondan će biti uspešan. Morate da obratite pažnju kada stavljate vodu da budu tačne mere, jer će vam u suprotnom otići malo više šećera u prahu. Ja koristim za merenje vode flašicu za bebe ali možete i špric koji ima da se kupi u svakoj apoteci.